Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Our school

trenfrdeitknruNüfus: 
30.000.000

Yüz Ölçümü: 9.984.670

Başkent: Ottowa

Para Birimi: Kanada Doları

Telefon: Ülke Kodu 1, Türkiye 0011 + 90 + alan kodu ve telefon numarası ile aranır.

Konuşulan Diller: İngilizce, Fransızca

Din: Kanada'da, diğer çoğu Amerika ülkelerinde olduğu gibi, en yaygın din Hıristiyanlık'tır. En yaygın mezhep, Katolik’tir. Katolikler nüfusun %42'sini oluştururlar. İkinci sırada, %40'lık oran ile Protestanlar gelir.

Kanada Zaman Dilimi: Kanada’nın zaman dilimi UTC/GMT -5 saat.

Saat Farkı: Doğusu 10 saat, batısı 7 saat geri.

Uçuş Süresi: Aktarmalı 10 - 13 saat.

Acil Telefonlar: Ambulans, İtfaiye ve Polis Ortak Çağrı Numarası: 911


Genel Bakış

Kanada'nın başkenti Ottawa'dır. Eski bir Fransız ve İngiliz kolonisi olan Kanada, hem Frankofon, hem de İngiliz Milletler Topluluğuna bağlıdır. Ülke alan bakımından dünyanın en geniş ikinci ülkesidir.

Kanada çağdaş ve teknolojik olarak ilerlemiş bir ülkedir ve fosil yakıt kaynakları, nükleer enerji üretimi ve hidro-elektrik güç üretim imkânları ile enerji bakımından genelde kendine yeterlidir. Ekonomisi geleneksel olarak yüksek miktarlardaki doğal kaynaklarına dayalıdır. Her ne kadar çağdaş Kanada ekonomisi çeşitlenmişse de doğal kaynakların kullanımı halen çoğu bölgesel ekonominin önemli bir parçasıdır.

Güney komşusu A.B.D'nin onda biri nüfusu ile Kanada'nın ekonomik gücünün de onda biri olması beklenirken; gerçekte bu orandan daha fazladır. Ülke coğrafyasının büyük çoğunluğunu göl ve nehirlerden beslenen ormanlar kaplamasına rağmen, bölgede dağlar, ovalar ve hatta küçük bir de çöl mevcuttur.
Batı Kanada, Rocky Mountains (Kayalık Dağlar) ile meşhurken, doğuda ülkenin büyük şehirleri ve en çok ziyaret edilen Niagara Şelalesi yer alır. Kayalık ve buzul kumlu bir alanda kurulu, 2,5 milyar yıllık tarihiyle kadim bir şehir olan Canadian Shield ülkenin kuzeyinde genişçe bir alanı kapsamaktadır. En kuzeyde yer alan Kutup bölgesi yılın büyük bir bölümünde buzlarla kaplıdır. Kanada'nın yerli bitki ve hayvan çeşitleri inanılmaz bir zenginlik gösterir. Ülke, büyük kısmı ormanlarla kaplı sekiz bitki bölgesine sahiptir. En yaygın ağaç türlerinden bazıları ladin, balsam çam, köknar, sedir ve isfendandır. İsfendan, Kanada'nın en meşhur simgelerinden biridir, ülkenin bayrağında bu ağacın yaprağı yer alır.

Kanada Vizesi

6 aya kadar ve 6 aydan uzun süreli olmak üzere iki tip vize başvurusu yapılabilmektedir. Dil okuluna kayıt yaptırarak Kanada öğrenci vizesi başvurusunda bulunacak olan öğrencilerin, Kanada öğrenci vizesi alabilmeleri için öğrenim görecekleri okula haftada en az 20 saat ders alacak şekilde kayıt yaptırmaları gerekmektedir.


Çalışma İzni

Dil eğitimi alan öğrencilere çalışma izni verilmemektedir ancak Co-Op ve Maaşlı Staj programlarına katılan öğrencilere eğitim süreleri bitiminde eğitim aldıkları süre kadar çalışma olanağı sağlanabilmektedir.


Yaşam Maliyetleri

Kanada, Amerika ve İngiltere’ye göre yaşam koşullarının ekonomik açıdan daha uygun olduğu bir ülkedir. Yaşam masrafları seçilen yasam tercihlerine, yaşam bölgelerine göre değişiklik gösterir.  Kanada’da yiyecek içecek ucuz olmasına karşın ev kiraları yüksektir. Oda kiraları Vancouver ve Toronto’da 400 - 1200 Kanada Doları, ev kiraları ise 800 – 2500 Kanada Doları arasındadır.


Kanada Hava Durumu

Kanada dört mevsimi yaşayan bir ülkedir, ancak mevsimlerin başlangıç ve süreleri ülke içerisinde farklılıklar gösterir. İklimi etkileyen en önemli faktör enlemlerdir. Doğal olarak kuzeye gidildikçe sıcaklık düşer, bu durumda en sıcak yerler olan güney bölgelerinin aynı zamanda en kalabalık bölge olması da tesadüf değildir. En çok yağmur kışın yağmasına rağmen hem batı hem doğu kıyıları oldukça nemlidir. Saskatchewan, Manitoba ve doğu Alberta'da kırlar yıl boyunca kurudur. Kanada'da kışlar uzundur. Ülkenin üçte ikisinden daha fazla bir alanda, Ocak ayı sıcaklık ortalaması -18°C'dir. Temmuz ve Ağustos en sıcak aylardır.


Kanada Sağlık Bilgileri

Kanada etkin bir hastane ve tıp hizmetleri portalına sahiptir. Ulusal sağlık sigortası hizmeti eyaletlerin yönetimindedir. Her eyalet kendi sağlık sigorta programını kendisi düzenler. Öğrenciler özel sağlık sigortası yaptırabilecekleri gibi ücretli olarak Kanada’nın sağlık sigortası hizmetlerinden yararlanabilirler. Grip haricinde Kanada'da önemli sağlık riskleri yoktur. Sular hijyeniktir ve her yerde şişe suyu bulmak mümkündür.


Popüler Kentler

Vancouver, Toronto, Hamilton, Calgary, Kanada’nın başlıca şehirleridir.


“Vancouver”

Kanada'nın 3. büyük şehri olan Vancouver, en güzel şehirlerden biridir. Dünyanın her köşesinden gelen insanlarıyla çok kültürlü bir nüfus yapısına sahip olan kent, Kanada'nın en ılıman iklimine sahiptir. British Columbia eyaletinin en büyük kenti olan Vancouver, Kanada'nın güneybatı ucunda yer alır. Washington Eyalet sınırının yaklaşık 40 kilometre kuzeyinde bulunan bu kentin üç tarafı denizlerle çevrilidir. Okyanus kıyısında olması ve ormanlarla çevrili olması dolayısıyla özellikle hafta sonları aktiviteleri için ideal bir şehirdir. Vancouver, Hollywood ve New York'tan sonra Kuzey Amerika'daki üçüncü film üretim merkezidir. Ayrıca bu şehir ılıman iklimi, dinamik ve kozmopolit yapısıyla eğitim için de ideal bir kenttir.


“Toronto”

Kanada'nın en büyük kenti ve Ontario’nun başkenti olan Toronto, muhafazakâr Victoria geçmişinden sıyrılıp; finansal, ticari ve kültürel alanlarda önemli, kozmopolit bir kent görünümüne kavuşmuştur. 100'den fazla dilin konuşulduğu, 80 etnik grubun yaşadığı Toronto, Kuzey Amerika'nın en yoğun borsasına, yaklaşık 5,000 restorana, kafeler ve alışveriş komplekslerine sahiptir. Kanada Dünyanın yaşanabilecek en iyi ülkesi, Toronto'da en iyi şehri seçilmiştir. Gelişmiş bir ulaşım ağına sahip olan Toronto, Dünyanın en uzun otobanı olan Trans Canada ya da ev sahipliği yapar. Yeraltında alışveriş merkezleri ve metro istasyonları bulunan şehir, son derece güvenli bir yerdir, suç oranı oldukça düşüktür. Toronto gece hayatının ve her türlü çılgınlığın yaşandığı bir şehirdir. Toronto’nun turizm açısından en önemli simgesi CN Tower'dır.


“Hamilton”

Kanada'da imalat sanayinin en gelişmiş olduğu eyalet Ontario olarak bilinir. Ontario gölünün batı kıyısı sanayi üretiminin yoğunlaştığı bölgedir. Ülkenin demir ve çelik merkezi Hamilton'dır.


“Calgary”

Alberta eyaletinde, Rocky Mountains dibine kurulmuş bir şehirdir. Mercer Human Rresource Consulting'in yaptığı araştırmaya göre 2002 yılının en yaşanabilir şehirleri sıralamasında Yokohama, Paris ve Seattle ile 31.’liği paylaşmıştır.


“Victoria Island”

Bu tarihi ve görmüş geçirmiş deniz kenti, "City of Gardens" "Bahçeler Kenti" olarak adlandırılır. Burası, Kanada ve Kuzeydoğu Pasifik'in tatil ve turizm merkezidir. Victoria, Vancouver Adası'nın güney ucunda yer alır ve Kanada'nın en yumuşak iklimli bölgesidir. Eyaletin en güneşli; iklim, çevre ve yaşam tarzı bakımından ülkenin en sakin kesimidir.

Victoria, geniş bir görsel eğlence ve atraksiyon yelpazesine sahiptir: Tropik bahçeler, renkli yeraltı dünyası, yıldızların izlendiği büyük bir teleskop, Olimpik ölçülerde su kayağı imkânı olan bir havuz ve sahil boyu gezinti yapabileceğiniz yerler ziyaretçilerini bekliyor.

Victoria, dünyanın dört bir yanından gelen eşsiz ürünlerin satıldığı bir market durumundadır. Government Street, kentin en meşhur ve popüler alışveriş bölgesidir.


Görülecek Yerler

Niagara Şelalesi, CN Kulesi, Toronto Zoo, Galcier Ulusal Parkı, Banff Ulusal Parkı, Ontario Sanat Galerisi, Chateau Frontenac Kanada’ nın başlıca görülmesi gereken yerleridir.


“Niagara Şelalesi”

Niagara Şelaleleri Kuzey Amerika'nın doğusunda, ABD ile Kanada sınırı arasında, Niagara Nehri'nin üzerinde bulunur. 3 büyük şelaleden oluşur. Horseshoe bunların en büyükleridir. American Falls ve Bridal Veils Fall diğer iki küçük şelalelerdir.

Niagara şelalesi dünyada tek ters akan şelaledir. Şelalenin suyu taşlara çarparak geri gelir. Bu da dünyada eşi benzeri görülmemiş bir durumdur.

Şelalenin Kanada tarafı Amerika tarafına nazaran daha gelişmiştir. Şelale bot turlarıyla ünlüdür.


“CN Kulesi”

Kanada'da yer alan bina Ontario'daki Toronto şehrinde bulunmaktadır ve şehrin simgesi konumundadır. Kanada Ulusal Demiryolu Şirketi tarafından yaptırılmıştır. Kule içerisinde 50'den fazla restorant bulunmaktadır. Ayrıca kule tepesinin zemininin bazı kısımları camla kaplıdır. Buradan ziyaretçiler aşağıya bakabilirler.


“Toronto Zoo”

Toronto Zoo, 15 Ağustos 1974 de 287 hektartarlık alan üzerine kurumuş ve Kanada'nın en büyük eyaletlerinden olan Ontario'nun başkenti Toronto da bulunan dünyanın en kalabalık hayvanat bahçelerindendir. 5000'in üzerinde hayvan türü bulunmaktadır.


“Stanley Park”

Vancouver  şehrinin merkezinde 4.049 metre karelik   bir alanda yer alan parkın yıllık ziyaretçi sayısı 10 milyonu bulmaktadır.  Plajdan akvaryuma, yürüyüş ve koşu parkurlarından dinlence yerlerine çok çeşitli olanaklara sahip park Vancouver’ın en çok ziyaret edilen yeridir.


 “Banff Ulusal Parkı”

Kanada’nın ilk ulusal parkı unvanına sahip olan Banff, 6641 kilometrekarelik alanının her köşesinde değişik mücevherler barındıran harika bir coğrafyadır. Ülkenin batısında, güney-kuzey doğrultusunda uzanan Kayalık Dağları (Rocky Mountains) zinciri eteğindeki Waterton, Kootenay, Yoho, Jasper ve Glacier doğal parkları arasında 1500 kilometreyi aşan yürüyüş rotaları ve doğal güzellikleriyle öne çıkmaktadır.


“Ontario Sanat Galerisi”

Birinci yüzyıldan günümüze kadar uzanan döneme ait, 68000'den fazla sanat eseri bulunur. 45000 metre kare alanıyla geniş bir galeri kabul edilir. İngiliz heykeltıraş Henry Moore'un eserlerinin çoğu burada sergilenir.


“Château Frontenac”

Château Frontenac, büyük bir otel olarak inşa edilen bu görkemli yapı Quebec Şehri'nin en önemli turistik ve de tarihi yapılarından biridir. Canadian Pacific Railway firması için mimar Bruce Price tarafından dizayn edilen yapı 1893 yılında hizmete açılmıştır.

Back to top