Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Our school

trenfrdeitknruYüksek lisans programları, lisans eğitimini tamamlayan kişilerin gerek iş hayatında daha başarılı olmak adına, gerekse akademisyen olmak adına attıkları bir adımdır. Bu gibi eğitimleri yurt dışında almak ise öğrencilerin yalnızca mesleki kariyerlerine değil, yaşam koşullarına ve dünyaya bakış açılarına da birçok yenilik getirmektedir.

Yurtdışında en popüler yüksek lisans programı, kısa adı MBA (Master of Business Administration) olan İşletme Yüksek Lisansıdır.  Günümüzde dünyanın en büyük şirketlerinin üst düzey yöneticilerinin yaklaşık %21‘i, MBA eğitimi yapmıştır. Bu oran her geçen gün artmaktadır. 

MBA öğrencileri çoğunlukla genel müdürlük pozisyonunu hedefleyen,  yöneticilik kariyerlerinde yol almış kişilerdir. MBA eğitimi, bazı büyük şirketlere girebilmek için ön şart durumundadır ve mezunlara yeni şirketlerde yeni kapılar ve fırsatlar doğuran bir eğitimdir. Programı bitiren öğrencilerin bir kısmı kendi çalıştıkları şirkette üst seviyelere yükselirken, bir kısmı da başka şirketlerde daha iyi pozisyonlarda iş hayatlarına devam etmektedir.

Globalleşen dünya koşullarında daha da yaygınlaşan MBA programları, öğrencilerin hemen her coğrafyada eğitim alabilmelerine de olanak sağlamaktadır. Dünya genelinde MBA programı veren binin üzerinde üniversite ve kolej vardır. Başta Amerika, İngiltere ve Kanada gibi ülkelerin bulunduğu MBA programları, günümüzde Almanya, İtalya gibi Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin de yer aldığı bölgelere de taşmış ve bu durum çeşitlilik yaratmanın yanında, her bütçeden öğrencinin dünya standartlarında bir yüksek lisans eğitimi almasına da olanak sağlamıştır. 

MBA PROGRAMI

İngiltere’de 1 akademik yıl,

Avustralya’da 1 ya da 2 yıl,

Kanada ve Amerika’da ise genelde 2 yıl sürer. Ancak, 1 yıl süren programlar da bulmak mümkündür.

Avrupa ülkelerinde ise genelde bir yıl sürer.

MBA PROGRAM İÇERİĞİ:

MBA programı tam ve yarı zamanlı ya da uzaktan online öğrenim şeklinde takip edilebilir.

MBA eğitimi ilk olarak bir işletme organizasyonunun her aşamasını anlayabileceğiniz temel eğitimi verir: Muhasebe ve Finans, Kalite Analizi, İktisat, Pazarlama, Organizasyon, İnsan Kaynakları Yönetimi, E-Ticaret, Lojistik, Bilgi Teknolojileri ve Strateji gibi.

İkinci aşamada ise kişinin planladığı kariyere ve uzmanlık alanına göre, kendi belirleyeceği seçmeli dersler izlenir.

MBA TÜRLERİ:

İki Yıllık MBA: İki yıllık tam zamanlı MBA programları, genelde Amerika ve Kanada İşletme okullarında verilmektedir.  En az 18 ay süren bu programlar, 2 veya 3 dönem olarak en az 2 akademik yıl devam eder.

Bir Yıllık MBA: Özellikle İngiltere, Avrupa ve Avustralya üniversitelerinde verilen MBA programları 1 yıl boyunca tam zamanlı olarak düzenlenir. Çok yoğun bir biçimde verilen bu tür MBA programının en büyük avantajı maliyet ve zaman tasarrufudur.

Online MBA: Son yıllarda çok yoğun ilgi görmeye başlayan bu tür MBA programlarında Avrupa, İngiltere ve Amerikan üniversiteleri büyük ilerleme göstermişlerdir. Özellikle son 10 yılda internetin hızla gelişmesi nedeniyle pek çok üniversite veya kolej “Online MBA” programlarına yönelmektedir. Online MBA programlarına dünyanın pek çok farklı ülkesinden öğrenci katılır ve dersler, müzakereler, grup çalışmaları online olarak yapılır. 

Executive MBA: Executive MBA programları, son yılların gözde MBA programlarındandır. Özellikle, Avrupa, Amerika ve Avustralya’da orta ve büyük ölçekli şirketler çalışanlarını Executive MBA programlarına yönlendirmekte ve program maliyetlerini karşılamaktadır.
Executive MBA programları, genelde 2 yıl sürmektedir. Ancak bazı üniversiteler, 1 yıl da süren programlar vermektedir.


YURTDIŞINDA MBA MALİYETLERİ:

İngiltere’de bir yıllık eğitim ücreti £ 7,500 ile £ 18,000 arasında değişmektedir ve bu ücretlere yaşam masrafları dahil değildir.

Amerika’da ise yıllık eğitim ücreti $ 8,000 ile $ 45,000 arasında değişir. Amerika’da MBA programları genelde 2 yıl devam eder. Bu durumda ücretler 2 yıl için $ 16,000- 90,000 arası değişir. 

Kanada’da yıllık ücretler 8,000-35,000 Kanada Doları; Avustralya’da 12,000-28,000 Avustralya Doları arasında okuldan okula değişmektedir.

Avrupa üniversitelerinde ise 8,000-40,000 Euro aralığındadır.


AMER
İKA’DA MBA:

 İlk kez ABD’de geliştirilen bu programa herhangi bir alanda lisans eğitimini tamamlayan öğrenciler; not dökümleri, İngilizce seviye belgeleri, GMAT sınav puanı, iş deneyimi ve referanslarıyla birlikte başvuru yapabilirler. Çalışma alanı ne olursa olsun, büyük ve orta ölçekli şirketler, çalışanlarının MBA diploması sahibi olmalarına büyük önem vermekte.  MBA programında genelde, finans, finansal muhasebe, pazarlama, organizasyon davranışları, enformasyon yönetimi, e-ticaret, genel işletme ve insan kaynakları dersleri verilir. MBA programları, genel işletme eğitimi olarak başlamış, ancak son yıllarda uzmanlık alanlarına da ağırlık verilmektedir. Örneğin Finans, Pazarlama, İnsan Kaynakları veya E-ticaret gibi.  


MBA Kabul Ko
şulları


    - İyi bir lisans diploması (Genelde 4 üzerinden en az 2,5)
    - Veya yüksek lisans diploması
    - Veya mesleki bir yeterlilik belgesi
    - 2 adet referans 
    - TOEFL en az 213 puan 
    - GMAT en az 550 puan (her okul istemeyebilir)
    - Kendinizi tanıtan ve projelerinizi özetleyen bir yazı "essay" 
    - Pek çok MBA programı kabul için en az 2 - 3 yıllık iş deneyimi ister.

İNGİLTERE’DE MBA:

İyi üniversiteler içerisinde hazırlanmış olan MBA programları özellikle orta veya üst düzey yöneticiler için tasarlanmıştır. Kişilerin liderlik ve yönetim kabiliyetlerini geliştirmelerini sağlar ve uzmanlık alanlarında resmi bir derece elde etmelerine olanak tanır. İngiltere’de hangi üniversitelerde MBA programına uygun olduğunuzu ve hangi üniversitelere başvurabileceğinizi merak ediyorsanız, Leo Yurtdışı Eğitim danışmanlarımızla görüşebilirsiniz.

MSc Management yüksek lisans programları ise kariyerinin başında olan yeni mezunlar için tasarlanmıştır. Kariyer hayatınıza mümkün olan en iyi noktadan başlamanıza olanak sağlayacak ve size uzmanlık kazandıracak önemli bir derecedir. MBA programlarında olduğu gibi uzun yıllara dayanan ve önemli pozisyonlarda elde edilmiş bir iş deneyimi şartı aranmamaktadır. Management programları sizin teknik ve analitik açıdan ilerlemenize odaklanır ve bir yıl gibi kısa bir sürede tamamlanabilir.

 

 

 

Back to top