Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Our school

trenfrdeitknruYurtdışında eğitim alacak öğrencilerimiz için konaklama önemli konulardan biridir. Öğrencilerimizin özellikle bir talebi olmadığı sürece, konaklamalar eğitim alınacak okul tarafından sağlanmaktadır. Konaklamanın kalitesini belirleyen temel faktör seçilen okulun kalitesidir. Kaliteli okullar, konforlu ve kaliteli konaklamalar sunmaktadır. Her ülkenin ve okulun sunmuş oldukları konaklama şekilleri farklılık gösterse de genel olarak 4 konaklama şekli vardır.

Bunlar: Aile Yanı Konaklama, Öğrenci Yurdu, Öğrenci Evi-Apart, Otel şeklindedir.

LEO Yurtdışı Eğitim olarak tecrübelerimiz ve öğrencilerimizden aldığımız referanslar doğrultusunda en uygun konaklamayı seçmenize yardımcı olmaktayız. Ülkelere ve şehirlere göre konaklama önerilerimizi beklentilerinizi dikkate alarak yapıyoruz.  Çünkü küçük bir kasabada eğitim almak isteyen öğrencimiz için yurt konaklama gereksizken, kozmopolit ve büyük bir şehri tercih eden öğrencimiz için okul civarlarında bulunan bir yurt daha iyi bir seçim olacaktır.

Tüm konaklama türlerini detaylı olarak inceleyelim.

AİLE YANI KONAKLAMA: Yurtdışı eğitim programlarında tercih edilen en popüler konaklama türüdür. Ülkemizde karşılığı olmayan bu konaklama türünde öğrencilerimiz seçtikleri okulun anlaşmalı bir ailesinde konaklarlar. Aileler, okullar tarafından özenle seçilip yıl boyu denetlenmektedir. Okullar, aile yanı eşleştirmelerini yaparken öğrencilerin beklentilerini ve özel isteklerini dikkate alırlar. Danışmanlarımız öğrencilerimizin bu konudaki istek ve arzularını okula iletir ve en uygun konaklama konusunda öğrencilerimize yardımcı olurlar. Öğrencilerimiz için, banyo, wc, mutfak ortak kullanım alanlarıdır. Ancak istenirse özel banyolu aile yanları müsaitlik durumuna göre ayarlanabilir. Bu durumda wc ve banyo kullanımı sadece öğrenciye ait olur. Aileler, nevresim, çarşaf gibi eşyaları yıkamaktadır. Öğrencilerimiz kişisel eşyalarını kendilerine izin verilen günde yıkayabilirler. Ev sahibi de belirli ücret karşılığında (5 – 10 $) yıkama yapmaktadır. Civardaki laundry merkezleri de tercih edilebilir. 

Odanın temizliğini aile yapar. Ancak öğrencimizin de odasını düzenli tutması ve toplamsı gerekir. İnternet erişimi pek çok ailede bulunmaktadır. Ancak internet bulunmayan evler için öğrencilerimiz internet paketlerinden faydalanabilirler. Evin anahtarı aile tarafından öğrenciye ilk gün verilir. Giriş çıkış saatleri kuralı yetişkin öğrencilerimiz için yoktur ama nezaketen geç kalınacak durumlarda aileye haber verilmesi gerekir.

Aile yanı konaklamalar Tek Kişilik Oda, Çift Kişilik Oda, Paylaşımlı Oda şeklindedir.

Aile yanı konaklamalar pansiyon olarak; Yatak-Kahvaltı, Yarım Pansiyon (Kahvaltı + Akşam Yemeği) ve Tam Pansiyon ( Kahvaltı, Öğle ve Akşam Yemeği ) şeklindedir.

Aile Yanında Konaklamanın Avantajları:

 • Öğrenilen dilin en iyi pratik yapıldığı konaklama türüdür.
 • Öğrenciye düzenli bir yaşam sağlar.
 • Bulunulan ülkedeki kültürü en iyi öğrenme şeklidir.
 • Diğer konaklamalara göre maliyeti en düşük olan konaklama türüdür.
 • Yemekler aile ile yenilebilir ve bu sayede yaşam masrafları çok daha düşürülebilir.

 

Aile Yanında Konaklamanın Dezavantajları:

 • Kültürel farklılıklardan dolayı öğrencilerimiz özellikle ilk gittikleri haftalarda uyum problemi yaşabilirler.
 • Ailenin kurallarına ve düzenine uymak gerekir.
 • Yemekler damak tadına uymayabilir.

 

 • ÖĞRENCİ YURDU: Bir aileye bağlı kalmadan ve daha bağımsız yaşamak isteyen öğrencilere yönelik sunulan konaklama türüdür. Öğrenci kendi odasını tek veya bir arkadaşı ile birlikte kullanabilir. Okulların bazıları kendi bünyelerinde öğrenci yurtlarına sahiptir. Bazı okullar ise çeşitli yurtlarla anlaşmalıdır ve denetimleri yapılmaktadır. Yurtlarda konforlu odaların yanı sıra çalışma ve dinlenme odaları, televizyon, kütüphane, çamaşırhane, bilgisayar odaları ve spor salonları gibi çeşitli imkânlara sahiptir. Yurtlar genellikle yemeksizdir ancak bazı yurtların öğrenci kullanımına açık mutfakları vardır.

Öğrenci yurtları; Tek Kişilik Oda, Çift Kişilik Oda, Paylaşımlı Oda şeklindedir.

Öğrenci yurtları pansiyon olarak; Yemeksiz, Yatak-Kahvaltı, Yarım Pansiyon (Kahvaltı + Akşam Yemeği) ve Tam Pansiyon ( Kahvaltı, Öğle ve Akşam Yemeği ) şeklindedir.

Öğrenci yurdunda Konaklamanın Avantajları:

 • Öğrenci aile yanına oranla daha bağımsız konaklar.
 • İnternet erişimi birçok yurtta mevcuttur.
 • Derslerine odaklanmak isteyen öğrenciler için sessiz ve sakin bir çalışma ortamı sunar.
 • Bilgisayar odası, spor salonu, çamaşırhane gibi hizmetlerden faydalanma imkanı sağlar.
 • Farklı ülkelerden gelen öğrencilerle kültürel alışverişi sağlar.
 • Yurt konaklama pahalı bir konaklama seçeneğidir ve yemeksizdir.
 • Dil seviyesi daha düşük ve aksanı farklı olan diğer milletlerden öğrencilerle aynı ortamı paylaşmak öğrencilerimizin dil eğitimlerine olumsuzluk yaratabilir.
 • Aynı milletten öğrenciler bir araya gelebilir. Türk öğrenciler Türklerle Türkçe konuşabilir.

 

 • ÖĞRENCİ EVİ 


 • APART : Bu konaklama türünde geniş bir evi farklı milletlerden çok sayıda öğrenci paylaşır. Odalar tek veya çift kişiliktir. Salon, mutfak ve banyo-wc ortak kullanım alanıdır. Herkes kendi yemeğini hazırlayabilir. Temizlik iş bölümü ile yapılır. Herkes odasını temizlemek zorundadır. Bu konaklama türü çok daha ekonomiktir. Öğrenciler farklı birçok milletten öğrenci ile kültürel alışverişte bulunabilir. Pratik yapabilir. Ancak öğrenci evleri kalabalık olduğundan çok seslidir ve bazı durumlarda rahatsızlık yaratabilir. Özellikle İspanya, İtalya gibi Avrupa ülkelerinde yaygın olarak tercih edilen konaklama türüdür. Öğrencilerin bütçe olarak tek başlarına kiralayamayacakları daireyi her birlikte kiralama esas alınmıştır. Ancak bu konaklama türü her yerde yaygın değildir ve her okul tarafından sunulmaz.

 • OTEL: Özellikle kısa süreli eğitim alacak iş adamları ve yöneticilerin tercih ettikleri lüks ortamda oda ve temizlik hizmeti sunulan rahat ve bağımsız bir konaklama türüdür.

Otelde Konaklamanın Avantajları:

 • Lüks ortamda wc ve banyo öğrencinin kendi kullanımında olan bağımsız bir konaklama sunar.
 • Okula yakın oteller seçilirse ulaşım süreleri kısalır.

        Otelde Konaklamanın Dezavantajları:

 • Eğitim alınan dili pratik yapma imkânı yoktur.
 • Arkadaş edinmeye ve farklı kültürleri tanımaya elverişli değildir.
 • Oldukça pahalı bir konaklama türüdür. Her bütçeye hitap etmez.

Back to top