Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Our school

trenfrdeitknruNüfus: 60.720.000

Yüz Ölçümü: 301.230

Başkent: Roma

Para Birimi: Euro

Telefon: Ülke kodu: 39, Türkiye 0090 + alan kodu + telefon numarası şeklinde aranır.

Konuşulan Diller:  İtalyanca (resmi), Almanca, Fransızca, Slovence

Din: Roma Katolikleri, Protestanlar, Museviler, Müslümanlar

İrlanda Zaman Dilimi: İrlanda’nın zaman dilimi UTC/GMT +2 saat.

Saat Farkı: 1 saat geri

Uçuş Süresi: 3 saat

Acil Telefonlar: Ambulans, İtfaiye ve Polis Ortak Çağrı Numarası 118

İtalya'nın çizme şeklindeki yarımadası Alplerden Sicilya'ya kadar 1210 km uzunluğunda ve 170 ila 240 km genişliğindedir. Ülkenin toplam yüzölçümü yaklaşık 300.000 km 2'dir. İtalya, Doğu, Batı ve Güney tarafından Ligure Denizi, Tiren (Tirreno) Denizi, Ionia (İyonya) Denizi ve Adriyatik Denizi ile yaklaşık 7400 km'lik sahil şeridi ile çevrilmiştir. Kuzeydeki Alp Dağları ile kendisine karadan komşu olan ülkeler; Fransa, İsviçre ve Avusturya'dır.

İtalya 20 bölgeden oluşan bir cumhuriyettir. Kuzeyden Güneye bu bölgeler; Valle d'Aosta, Piemonte, Lombardia, Liguria, Veneto, Trentino-Alto Adige, Friuli-Venezia Giulia, Emilia-Romagna, Toscana, Marche, Umbria, Lazio, Abruzzo, Molise, Campania, Apulia, Calabria, Basilicata, Sicilia (Sicilya), Sardenia (Sardunya) olup İtalya'da toplam 109 adet şehir ve kasaba bulunmaktadır.

Yüzölçümünün % 40'ını dağların oluşturmasına ve ovalarının çoğunlukla aşırı ıslak veya kuru olmasına rağmen İtalya,  Batı Avrupa'nın en önemli tarım ürünü üreticilerinden birisidir. 

Dünyaca bir üne sahip İtalyan mutfağının çeşitli örneklerini tatmanın mümkün olduğu ülke çapında hizmet veren uluslararası ün yapmış restoranların yanısıra, daha ekonomik seçenekler ile lezzetli yemeklerin sunulduğu " trattorie " ve " rosticceria " adı ile bilinen küçük lokantaların binlercesi bulunmaktadır. " pizzeria " isimli pizzacılar yine aynı grup içerisinde geç saatlere kadar hizmet vermektedirler.

sahipleri tarafından yapılıp sunulan "ev yemeği" yapan küçük aile restoranları bulunmaktadır.

Golf, yüzme, tenis, denizaltı balıkçılık, yelken, binicilik, kayak, balıkçılık, kürek ve kano, yürüyüş, rüzgârla surf ülkenin her yerinde yapılan sporlardır. Güneş, yüzme ve su sporlarında önemli merkezler; Liguria Rivierası, Venedik'in Lido kasabası, Emilia Romagna'nın Adriyatik sahilleri, Elba adası, Toskana ve Lazio sahilleri, Gargano, Ischia, Capri, Sicilya ve Sardegna adalarıdır. Kış sporları Alpler ve Apeninlerde, özellikle Cortina d'Ampezzo, Sestrière, Courmayeur, Val Gardena Roccaraso, Terminillo (Roma yakınında), ve Sicilya'daki Etna Dağında gerçekleştirilmektedir.

Montecatini Terme, Abano, ve Chianciano gibi yerler özellikle sakin ve dinlendirici bir tatil yapmak isteyenlerin uğrak yerleridir. Ayrıca, Italyan Gölleri, özellikle Como Gölü,  Lago Maggiore ve Garda Gölü, şirin sayfiyelere sahiptir.

«İtalya'nın sihirli büyüsü» ve halkı, gösterecek ve sunacak çok şeyi olan bu neşeli, arkadaş canlısı, coşku dolu, heyecan verici ülkeyi keşfetmek için insanları baştan çıkartmaktadırlar.


İtalya Vizesi

İtalya öğrenci vizesi verilmesinde en önemli konu, İtalya'da bir eğitim kurumundan kabul görmüş olmaktır. Bu yüzden vize başvuru işlemlerine başlayabilmek için İtalya'da eğitim almayı düşünen öğrenciler, öncelikle okul kayıt işlemlerini yaptırıp, okuldan gelecek olan kabul belgelerine sahip olmalıdırlar. 90 güne kadar kalışlarda Schengen vizesi ile eğitim alabilmek mümkündür.

Çalışma İzni

Yabancı öğrenciler çalışma izni olmadan İtalya’da çalışamazlar. Çalışma iznini almak ise kolay değildir. İtalya’ya gitmeden önce Türkiye’de çalışma izni almak ve çalışma izni almak için ise öncelikle iş bulmak gerekir.


Yaşam Maliyetleri

İtalya’da yaşam maliyeti eğitim alacağınız şehre göre değişmektedir. En pahalı şehirleri olan Milano ve Roma ‘da alacağınız eğitim ve getirdiği yaşam maliyetleri daha yüksek olacaktır. Ancak Floransa ve Venedik biraz daha uygundur. Biraz daha ekonomik bir eğitim programı yapan öğrenciler içinse Napoli, Torino gibi şehirler yaşam maliyetlerinin ekonomik olması nedeniyle önerilebilir. Yaşam maliyetiniz tercih edeceğiniz şehre göre değişmekle birlikte aylık 650 € olarak nitelendirilebilir.İtalya Hava Durumu

Akdeniz ikliminin görüldüğü İtalya'da yazlar sıcak ve kurak, kışlar güneyde ılık, kuzeyde ise soğuk geçmektedir. Yazları gündüz yoğun bir sıcaklık yaşanmasına geceleri hava serin olmaktadır. Bunun yanında Kasım ve Mart ayları arası sık yağışlı geçmektedir. Yazın ortalama sıcaklık 20 C°, kışın ise ortalama sıcaklık 11 Cº’dir.


İtalya Sağlık Bilgileri

Sağlık hizmetleri İtalyan vatandaşları için ücretsizdir. Yabancı öğrenciler ise genellikle İtalya’ya gelmeden kapsamlı bir sağlık sigortası yaptırmaktadır. Böylece oradayken ortaya çıkacak herhangi bir sağlık harcamasını sigortadan karşılatmaktadır. Ayrıca Avrupa Birliği ülkesi olduğundan, İtalya Schengen vize başvurularında 30.000 € teminatlı seyahat sağlı sigortası yapılması zorunludur.Popüler Kentler

Roma, Venedik, Milano, Floransa, Calabria


“Roma”

"Hakkında söylenebilecek her şeyin zaten söylenmiş olduğuna" inanılan Roma, sanatın, tarihin ve dinin iç içe geçtiği üç bin yıllık bir kenttir. Tiber Nehri'nin iki yakasına kurulmuş olan Roma, dünya tarihindeki belirleyici rolünü asırlar boyu sürdürdüğünden olsa gerek "dünyanın başkenti" ünvanına lâyık görülmüştür.

Efsaneye göre, kentin tarihi İ.Ö. 753'lere dek uzanıyor. Dişi bir kurtun emzirdiği Romulus ile Remus adlı ikizlerden Romulus, kenti kurar ve surların temellerini, beyaz bir inek ile beyaz bir öküzün çektiği sabanın bıraktığı izle belirler. İkiz kardeşini alaya alan Remus ise bir sıçrayışta sınırı aşar, Romulus da onu öldürür. Böylece, kuruluşuna bile kardeşkanı karışır Roma'nın!

"60 bin kişilik kapasitesi ile Hıristiyanlığın en büyük kilisesi olan San Pietro Kilisesi İ.S. 324 yılına tarihleniyor. Hıristiyan dünyasının en eski, en büyük ve en kutsal kilisesi 12 asır ayakta kalmayı başarmış, ancak Rönesans ile birlikte kilise yerle bir edilip yerine yenisi inşa edilmiş! Rönesans nedeniyle Roma'nın eski heykellerinin başına gelenler daha da dehşet verici! Eski çağlarda yapılmış binlerce heykel Rönesans döneminde kireç yapılmak için yakılmıştır.

Michelangelo ve diğer sanatçılar bu uygulamalardan şikâyetçi olmuşlarsa da kendilerine pek kulak asan olmamıştır. Eski Roma heykellerinin yakılması Rönesanstan çok sonraları da devam etmiştir. San Pietro Kilisesi'nin dev kubbesinin tasarımı Michelangelo'ya aittir.

Aşk Çeşmesi'nin bulunduğu Piazza di Trevi, çağıl çağıl suların aktığı, gece, gündüz tıklım tıklım bir meydandır. 1950'lerde ünlü yönetmen Fellini'nin La Dolce Vita adlı filminde Anita Ekberg ve Marcello Mastroanni'nin bir gece yarısı yıkandığı ünlü çeşmedir.

Trevi Çeşmesi'ne para atıp Roma'ya geri dönme dileğinde bulunanların ardı arkası kesilmez. Çeşme’ye arkalarını dönüp parayı başlarının üzerinden havuza fırlatıverir insanlar. Çeşme başında, şarkı söyleyenler, gitar çalanlar, şarap şişelerini peş peşe devirenler hiç eksik olmaz.

Turist otobüslerinin, çevresine dizildikleri Colosseum'un tarihi iki bin yıl gerilere uzanır. 50 bin seyircilik bu amfitiyatro, Roma'nın sembolü ve en büyük anıtıdır. Roma'nın kuruluşunun bininci yıldönümü nedeniyle İ.S. 249 yılında düzenlenen şenliklerde, işte bu amfitiyatroda yüzlerce hayvan dövüştürülmek suretiyle öldürülmüştür. Filden aslana, kaplandan su aygırına, zebradan zürafaya kadar yüzlerce hayvan Roma'nın bininci yılı şerefine alkışlar arasında parça parça edilmiştir.


 “Venedik”

Venedik, meşhur ressamların evi, bir zamanların güçlü cumhuriyetlerinden birisinin başkenti, kanallar tarafından bölünmüş, su üzerine inşa edilmiş, gondollar ve sarayların rüya şehri. San Marko Katedrali, Çan Kulesi ve Doge Sarayı ile San Marko Meydanı mutlaka görülmesi gereken yerlerdir. 5.yüzyılda kurulmuş olan Venedik hem Roma'ya, hem de Floransa'ya kıyasla hayli genç bir kent. 1453'te İstanbul'u Osmanlı kuşatmasından kurtarmak için gemi ve asker gönderen ender ülkelerden biridir Venedik. Ancak, Venedik askerleri Osmanlı kuşatmasını kıramamış ve "gittikleri gibi geri gelmişler". Bir farkla ki, Venedik'e geri gelirken Bizans'ın sanat ve kültür adamlarını da yanlarında getirmişler. İşte bu yüzdendir ki, Doğu ve Batı kültürlerinin İstanbul'un fethi neticesinde biraraya geldiği iki kentten biri Floransa ise diğeri de Venedik'tir. 1576'daki feci veba salgınının sona ermesi şerefine her yıl temmuzun üçüncü pazarında dini bir festival düzenleniyor kentte. Dükkânlarda çok sayıda mask satılmasının nedeni de işte bu Venedik Karnavalı. Karnaval geleneğinin temelinde, geçmişte sosyal sınıflar arasındaki ilişkileri düzenleyen kuralların karnaval sırasında unutulması, yüzüne taktığı maske sayesinde kişinin kimliğini gizleyip gündelik yaşamı dolduran boğucu kurallardan sıyrılması düşüncesi yatıyor. Venedik'i oluşturan 120 minik adacık 400'ü aşkın köprüyle birbirine bağlanmış. Bu adacıkların arasındaki 177 kanal ise rahatlıkla kent caddelerine benzetilebilir. Zaten, kanallardaki gondol trafiğini düzenlemek üzere tıpkı caddelerde olduğu gibi türlü çeşitli trafik levhaları mevcuttur bu su kentinde. Venedik'te en yaygın ulaşım aracı vaporettolar.Venedik'in "huzur kenti" diye ünlenmesi hiç de boşuna değildir doğrusu. Ne trafik keşmekeşi, ne motor gürültüsü, ne de egzoz zehirlenmesi söz konusudur bu kentte. Venedik'in kalbi, San Marco Kilisesi ile yine aynı azizin adıyla anılan önündeki meydanda atmaktadır. Dünyanın en güzel meydanlarından biri olan San Marco, bir zamanlar ortasından kanal geçen bir çayırmış. Tabii şimdi o çayır gitmiş, dört tarafı binalarla kapalı bir meydan gelmiş yerine. Binalara ek olarak, bir Saat Kulesi ve dev bir Çan Kulesi bulunuyor ünlü meydanda. San Marko ve çevresindeki binalar gotik mimarinin en güzel örneklerinden sayılabilir. Deniz, tarihi boyunca Venedik'e hem zenginlik, hem de felâket getiren bir unsur olmuş. Örneğin, 1966 Kasım’ındaki sel baskınından kentin kurtulabileceğini kimse ummuyormuş. Zaman zaman suyun öylesine yükseldiği oluyor ki, güvercinleriyle anımsadığımız San Marco Meydanı 'nda gondollar yüzmeye başlıyor! Kasım ve nisan ayları arasında kentin belli bölgelerini su basıyor, kimi kez de San Marco Meydanı iki, üç saat süreyle bir metreyi bulan su gölüne dönüşüyor.


“Milano”

Lombardia'nın Göller Bölgesine yakın, Scala Tiyatrosu, beyaz mermerli Katedrali, Sforza Kalesi, Sant'Ambrogio Bazilikası ve Leonardo'nun Son Yemek Sahnesi'nin bulunduğu S. Maria delle Grazie Kilisesi ile İtalya'nın ticaret, endüstri, müzik ve kültürel merkezi.


“Floransa”

Entellektüellerin başkenti. Coğrafi olarak ülkenin yaklaşık tam ortasında, Arno Irmağı ile ikiye ayrılmış, Toskana'nın yuvarlak tepeleri ile çevrili olan Floransa'nın etkisinde kalmamak olanaksızdır. Burası, Michelangelo, Leonardo da Vinci, Dante, Machiavelli, Galileo ve Medici'lerin şehridir. Bankerler ve terziler şehri olan bu küçük şehir, Rönesans'ın doğduğu merkezdir. Floransa, yürüyerek gezilebilir. Ziyaretçiler, 384 basamaklı Santa Maria del Fiore Katedralini mutlaka görmelidirler. Katedral, Yüksek Gotik tonozlu yalın iç bölümü ve çevresindeki yapılar ile bilinmektedir. Giotto tarafından inşa edilmiş Kilisenin çan kulesi, çok renkli mermerlerle yapılmıştır; Romanesk yeşil-ve-beyaz mermerli Vaftizhane, Cennet Kapısı olarak adlandırılan Doğu Kapısı ile meşhurdur.

  1. yüzyıla tarihlenen ve bir kapalı köprü olan Ponte Vecchio Fiorentina'nın sınır taşı konumundadır. Kuyumcu mağazaları 16. yüzyıldan beri köprünün her iki tarafında birer dizi oluşturmaktadırlar. Loggia della Signoria, eski saray ve Uffizi Müzesi ile cevrili Piazza della Signoria, Michelangelo'nun meşhur David (Davut Peygamber) heykelinin (orijinali komşu semtte bulunan Güzel Sanatlar Akademisindedir) de bulunduğu heykellerle donatılmış bir açık hava müzesi gibidir. Michelangelo ile aralarında Galileo'nun da bulunduğu 274 kişinin mezarı Santa Croce Kilisesindedir. Donatello, Giotto, Cimabue ve Brunelleschi tarafından yapılan çalışmaların bulunduğu yaklaşık 135m uzunluğundaki Kilise, Floransa'nın eski mahallelerinden birisinde bulunmaktadır.


“Calabria”

Calabrian kıyısında Capo Vaticano bulunur. Tropea'nın yakınında ve İtalya'nın güneyinde. Calabria denince ilk akla gelen denizcilikle ilgili bir bölgedir. Yarımadaya 800 km sahil şeridi uzanmaktadır. Hemen hemen dağlık bir bölgedir. Akdeniz'in göz kamaştırıcı tertemiz suları gözünüzden kaçmaz ve Capo Vaticano'nun bilinen doğal manzaralı plajı ve harika bir tarihe sahiptir. Tropea en iyi turistlik bilinen kentidir. Capo Vaticano'dan kolaylıkla ulaşabilirsiniz, arkeolojik geçmişini modern-çağ limanı ve deniz kıyısında güzel bahçeli evler sizi etkiler.

Cape bölgesi sörfçüler, denizciler ve dalgıçlar arasında çok meşhurdur. Capo Vaticano'nun hâkim taşlı kayalıklardan muhteşem Tiren denizine görebilirsiniz. Hava şartları uygunsa Sicilya ve Stromboli adasının güzel manzaraları gözükür örneğin Stromboli de aktif olan volkan dağı. Yunanlılar, Romalılar ve hatta Normanlılar buranın güzelliklerinin sayesinde uzun zaman kalmışlar. Bugün yapılan kazılarda eski yerleşim yerleri, tapınak, heykel ve sütunlar harika atmosferin işaretleridir. Arkeolojiyle ilgilenenler için enteresan bir bölgedir.

Görülecek Yerler

Pisa Kulesi, Kolezyum, Etna Yanardağı, La Scala, Roma Forumu, Uffizi, Alfa Romeo Müzesi, Fenice Tiyatrosu, Trevi Çeşmesi, Panteon, Ponte Vecchio, Capitol Tepesi


“Pisa Kulesi”

Pisa Kulesi, İtalya'nın kuzeyindeki Pisa şehrinde Piazza dei Miracolide yer alan ve 1063-1090 yıllarında yapılan şehir katedralinin çan kulesi, ana yapıdan ayrı olarak 1173'te yapılmıştır. Ünlü Pisa Kulesi, bir çan kulesidir.


“Kolezyum”

İtalya'nın başkenti Roma'da bulunan Flavianus Amfitiyatro olarak da bilinen Kolezyum bir arenadır. Usta bir komutan olan Vespasianus tarafından MS 72 yılında yapımına başlanmış ve M.S. 80 yılında Titus döneminde tamamlanmıştır.


“Etna Yanardağı”

Etna Yanardağı, Sicilya'nın doğu kıyısında, Messina ve Catania'ya yakın aktif bir yanardağdır. Avrupa kıtasındaki en yüksek yanardağdır. Şu anki yüksekliği 3.326 m
olmakla beraber, zirvedeki püskürmelerle bu yükseklik zaman zaman değişmektedir.


“La Scala”

La Scala İtalya'nın Milano kentinde bulunan ve dünyanın en tanınan opera binalarından biridir. 3 Ağustos 1778'de Nuovo Regio Ducal Teatro alla Scala adı altında Salieri'nin Europa riconosciuta operası ile açılmıştır.

“Roma Forumu”

Roma Forumu antik Roma'nın geliştiği merkez bölgesidir. Ticaret, iş, fahişelik, ibadet ve adaletin yönetimi burada gerçekleşmekteydi. Burası toplumsal ocağın olduğu yerdi.


“Uffizi”

Uffizi Galerisi, Floransa'daki bir saray ya da palazzo, dünyadaki en eski ve en ünlü sanat müzelerinden biridir. Ünlü Medici ailesinin sanat koleksiyonu sergilenir. İki katlı U şeklindeki müzede, dünyaca ünlü tablolar sergilenmektedir.


“Alfa Romeo Müzesi”

Alfa Romeo Tarih Müzesi, İtalya'nın Milano şehrinde bulunan otomobil müzesidir. 18 Aralık 1976 tarihinde açılmıştır.


“Fenice Tiyatrosu”

Fenice Tiyatrosu İtalya’nın Venedik kentinde bulunan ve İtalya’nın en önemli sayılan opera evlerinden biridir.


“Trevi Çeşmesi”

Trevi Çeşmesi, Roma'da Poli Sarayı'nın bir kenarına Nicolò Salvi tarafından Klasik ve Barok karışımı olarak yapılmış, dünyadaki en ünlü çeşmelerden birisidir.


“Panteon”

Panteon ilk olarak Antik Roma'nın tüm tanrıları için tapınak olarak inşa edilmiş bir yapıdır. Panteon kavramı bugün içinde meşhur kimselerin gömülü olduğu anıtlar için kullanılır.


“Ponte Vecchio”

Ponte Vecchio, Arno Nehri üzerinde bulunan, Floransa'nın en meşhur köprüsüdür. Nehrin en dar kısmında yer alan Ponte Vecchio 14. yüzyılda tamamlanmıştır. Köprünün üzerinde çok sayıda hediyelik eşya dükkânı vb. diğer küçük dükkânlar bulunmaktadır.


“Capitol Tepesi”

Capitol Tepesi, Roma Forumu ve Campus Martius arasında kalan ve Roma kentinin ünlü yedi tepesinden en yüksek olanı. 16. yüzyılla birlikte, Capitolino Roma diyaleğinde Campidoglio haline gelmiştir.

 

Back to top