Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Our school

trenfrdeitknruNüfus: 4.109.086

Yüz Ölçümü: 70.273

Başkent: Dublin

Para Birimi: Euro

Telefon: Ülke kodu 353, Türkiye 0090 + alan kodu + telefon numarası şeklinde aranır.

Konuşulan Diller: Galce ve İngilizce

Din: Roman Katolik %93; Anglikan %3; Bilinmeyen veya Dinsiz %4

İrlanda Zaman Dilimi: İrlanda’nın zaman dilimi UTC/GMT +1 saat.

Saat Farkı: -2 saat 

Uçuş Süresi: İstanbul – Dublin arası 4,5 saat

Acil Telefonlar: Ambulans, İtfaiye ve Polis Ortak Çağrı Numarası 999

İrlanda Vizesi

İrlanda öğrenci vizeleri C ve D eğitim vizeleri olmak üzere 2'ye ayrılır.

  • İrlanda C Eğitim Vizesi: İrlanda’da 90 günden kısa eğitim almayı planlayan öğrenciler içindir. İrlanda'da vizesini uzatmak isteyen C eğitim vizesine sahip öğrencilerden, eğitimlerine düzenli devam ettiklerini ispatlamaları, konakladığı aileden iyi kişilikli olduklarına dair referans almaları ve maddi olanaklarının eğitimlerine devam etmelerine yeterli olduğunu ispat etmeleri gerekir.
  • İrlanda D Eğitim Vizesi: İrlanda’da 90 günden uzun süreli eğitim alacak olan öğrencilere uygulanmaktadır.


Çalışma İzni

Yabancı öğrencilere haftada 20 saate kadar çalışma izni verilmektedir.


Yaşam Maliyetleri

İrlanda’da yaşam masrafları kişisel harcamalara bağlı olarak değişmektedir. Tahmini aylık olarak bir öğrencinin yaşam masrafları 600 – 1000 Euro arasında değişmektedir.


İrlanda Hava Durumu

İrlanda ılıman bir deniz iklimine sahiptir. Yaz ayları serin, kış ayları ise ılıman geçmektedir. Temmuz ayında ortalama sıcaklık 16 derece, ocak ayında ise 7 derecedir. Ayrıca kış ayları ise sisli geçmektedir. Ülkenin yaklaşın yüzde sekseni yılda ortalama 762 ile 1270 mm arasında yağış alır.


İrlanda Sağlık Bilgileri

İrlanda da Avrupa Birliğine üye ülke vatandaşları temel sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabilir. İrlanda ya eğitim için giden ve 1 akademik yıl (en az 9 ay) eğitim alan Türk Vatandaşlarına sağlık hizmeti ücretsizdir. 1 akademik yıldan daha kısa süreli eğitim alacak olan Türk Vatandaşları, sağlık hizmetleri için özel sağlık sigortası yaptırmak zorundadır.


Popüler Kentler


“Dublin”

Dublin İrlanda’nın başlıca şehridir.

Dublin'i ziyaret eden hemen herkesi ilk çarpan şey Liffey Nehri'nin halicinde geniş bir körfezi kucaklamak için uzanan tepelerle çevrili olan konumudur. Şehir, İrlanda'nın batı kıyısının hemen hemen ortalarında 53 derece 23 dakika kuzey enlemi ve 6 derece 9 dakika batı boylamında bulunmaktadır. İrlanda'nın kendisi de oldukça küçük bir ülkedir, en geniş yerinden eni 275 kilometre, en uzun yerinden boyu 486 kilometredir.

Şehir - ve ülke - müzikal başarılarından gurur duyar ve ister pop olsun ister klasik, yaratıcı bir ifade tarzı olarak müzik hem devlet hem de vatandaşlar tarafından teşvik edilir ve cesaretlendirilir.

Şehrin kendine özgü toplumsal ortamı çok farklı tarzlardaki müziğin birlikte yaşamasına olanak vermiştir. Şehir nüfusunun büyük yüzdesi kırsal kesimden gelirken yanlarında zengin bir geleneksel müzik mirası getirmiştir.

Venedik için kanallar neyse Dublin için de barlar odur ve neden şehirle bu kadar özdeşleştiklerini kavramak zor değildir. Bunlar cazibeli ve karakterli yerlerdir. Sıcak ve arkadaş canlısıdırlar. Durgun bir havuz veya gürültülü bir eğlence ortamı olabilirler. İyi kalite yiyecek ve içecek sunarlar.


Görülecek Yerler

Dublin Kalesi, Aviva Stadyumu, CrokePark, Slane Castle, İrlanda Ulusal Kütüphanesi İrlanda’nın görülmesi gereken başlıca yerleridir.


“Dublin Kalesi”

Dublin Kalesi daha eski kalıntıların da bulunduğu 18. Yüzyıl'da yapılmış şık bir saraydır: 1202'de yapılmış orijinal Norman kale 1684'te çıkan bir yangın sonucu büyük ölçüde hasar görmüştür. Bu yer yedi yüzyıl boyunca İrlanda'da İngiliz egemenliğinin merkezi olmuş ve işte bu yerde, eski ana girişte İngiliz hükümdarlar İrlandalı asi liderlerin kafalarını kestirmiştir.


 “Aviva Stadyumu”

Aviva Stadyumu, İrlanda'nın başkenti Dublin'de bulunan çok amaçlı stadyum. UEFA Dublin Arena olarak ifade ederken aynı zamanda yaygın Lansdowne Road olarak bilinir. 2007 yılında yıkılan Lansdowne Road'ın yerine yapılmıştır. 51.700 seyirci kapasiteli olup, ülkenin millî ragbi birliği ve futbol takımlarına ev sahipliği yapmaktadır.


“Croke Park”

Croke Park, Dublin'de bulunan ve İrlanda'nın en büyük spor kuruluşu Kelt Atletizm Federasyonunun genel merkezinin bulunduğu stadyumdur. Şehir merkezine çok yakın olan stadyum çoğunlukla GAA oyunları için kullanılmaktadır.


“Slane Castle”

Slane Castle İrlanda, County Meath'deki Slane köyünde bulunan bir kaledir. Kale 1700'lerden beri The Conyngham Marquessate'in aile evidir ve düzenli olarak kale zemininde müzik konserleri verilmektedir.


“İrlanda Ulusal Kütüphanesi”

İrlanda Ulusal Kütüphanesi, İrlanda'nın başkenti Dublin'deki ulusal kütüphanedir. Thomas Newenham Deane tarafından tasarlanmış bir binada yer alır. 1877 yılında kurulmuştur.

Back to top