Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Our school

trenfrdeitknru

Pilot olacak adayların pilotluk lisansını alacak uçuş okullarını gerçekten çok iyi analiz ederek yüksek meblağlarda ödemiş oldukları paralarının heba olmaması için gerçekten çok akıllı ve mantıklı düşünmeleri gerekmektedir.

Madde1: Pilot olmak için öncelikle akıllı ve mantıklı olmanız gerekmektedir. Öncelikle şunu unutmamanız gerekli değerli pilot adayları, dünyada sadece THY, Atlasjet, Onur Air, Sun Express, Pegasus Havayolları yok… Uçuş okulunuzu çok iyi seçtikten sonra  dünyadaki tüm havayollarına pilot olarak başvurabilirsiniz. Unutmayın ki havacılık sektörünün gelişmesiyle ve uçak üretici firmalarının 5-10  yıl içinde teslim edecekleri uçakları da dünya geneline yayarsak gerçekten ilerde dünyadaki çok büyük havayolları pilot adayları aramak için vızır vızır ilanlar verecektir. İşte tam bu kısımda devreye eğitim gördüğünüz uçuş okulu ve eğitimleriniz yer eğitimleriniz ve uçuş saatleriniz tecrübeleriniz girecektir. 

Madde2: Uçuş Okulunuzu çok iyi seçmek. Yukarda saymış olduğum Türk Firmalarında pilotluk eğitimi gören bir pilot adayıyla, gerçekten uçuş okuluna hemen karar vermeden gidip bir konuşun size uçuş okullarının vermiş olduğu teminatların ne kadar boş olduğunu anlatsın. Eğitim gören pilot adayına aldırış etmediniz, kafanızda soru işaretleri oluştuysa, o zaman lütfen gidip bir havayolunda pilotluk yapan bir II. Pilot veya Kaptan Pilotla konuşun size diyecekleri 2 şey vardır. Birincisi; Garanti ve Teminat veren uçuş okullarına kesinlikle güvenmeyiniz. İkincisi; Gerçekten pilot olmak istiyorsanız, burda harcayacağınız paranın %40-50 daha az  ücretine eğitim ve kalitesiyle bilinen Amerika’da eğitim görmenizi tavsiye edecektir. 

Madde3: Tecrübeli pilot öğretmenleri ile ve Dünya’nın kabul gördüğü Amerika’da %50 daha ucuza prestijli bir uçuş okulunu tercih edebilirsiniz.


Açıklama 1: Unutmayın ki; Gerçek bir uçuş okulu iş garantisi veremez , sadece verdikleri ve güvendikleri eğitimleriyle sadece mülakatı geçme garantisi verebilirler.. Türkiye’de uçuş okulları garanti verirken herhangi bir havayoluna başvuru yaparken uygulanan DLR testi (uzaysal algılama, görsel hafıza, temel fizik kavramları, konsantrasyon, üç boyutlu düşünme, pratik hesaplama, sayısal çözümleme, algılama hızı ve geçici bellek gibi yetenekler ölçülmeye çalışılıyor ) uygulamasından sizlere bahsediyor mu? Bu testi geçmeden havayollarına ( THY, Sun Express v.b)  girmenin mümkün olmadıklarını bildikleri  halde garanti vermelerine gerçekten şaşmamak elde değil. THY’nin kurmuş olduğu THY Uçuş Eğitim Akademisi’nde bile eğitim gören pilot adayları bu testi veremedikleri sürece basite alınmaması gereken ve gerçekten torpilin işlemediği bir sınavdır DLR) pilot olamamaktadır.

Açıklama 2: Yurtdışında verilen eğitimleri, haricinde daha uygun ücretlere tanınan fırsatları, Türkiye’de ki uçuş okullarıyla kıyaslamak bile başlı başına rant için kurulan bu tuzakları gözler önüne sermektedir. Amerika’da 8 ie 9 ayda kursun tamamlanırken, Türkiye’de 14 ile 18 ay kurs sürmektedir. Amerika’da  toplam inebileceğiniz havalimanı sayısı 238 ve minimum 43 havalimanına iniş gerçekleştiriyorsunuz, Türkiye’de ise 3 ile 5 havalimanı ile sonuçlanmaktadır. Amerika’da Toplam pic zaman: 110, Toplam gece uçuşu: 90 ve toplam LFR uçuş plan uçuş: 135. Türkiyede ise Toplam pic zaman: 100, Toplam gece uçuşu: 15 ve toplam LFR uçuş plan uçuş: 55. Tabii ki Amerika’daki bir uçuş eğitim okulunda pilotluk eğitimi görmeniz bunlarla sınırlı değil. Ayrıca;  Amerika’da toplam uçacağınız saat: 250; Türkiyede toplam uçacağınız saat: 202 ve 212 Amerika’da alacağınız Lisanslar: Faa Cpl/Ir/Me ve EASA Atpl Frozen.

Değerli Pilot adayları yukarda saydıklarımla kalmıyor her şey, pilot lisansı aldıktan sonra eskiden havayolları gerekli tip eğitimlerini bünyesine katmış oldukları pilot adaylarına veriyorlardı. Ama şimdi almış oldukları pilotlardan ayrıca tip sertifikası ( örn/ Boeing 737, Airbus A320 gibi ) istemektedir. Tabii ki bunu fırsat bilen birkaç havayolu firması kendi bünyelerinde tip eğitimi uçuş okulu açarak, almış olduğunuz pilotluk lisans ücretine yakın tip eğitimi vermektedirler.

Tip eğitiminden de bahsetmişken Amerika’da ki uçuş okullarında Boeing 737 tip eğitim ücreti  8.000-10.000 USD; Türkiye’de Boeing 737 tip eğitim ücreti  20.000 EUR civarındadır Amerika’da Airbus 320 Tip eğitim ücreti: 10.000-15.000 USD iken; Türkiye’de Airbus 320 Tip eğitim ücreti 22.000 EUR

Yurtdışında Toplam Kurs ücretleri 48.000 USD + 15 saatlik EASA İR uçuşu ücreti ve skill test ile 55.000 USD iken; Türkiye de 65.000 USD ve 85.000 USD + KDV

Pilot olmak isteyen adaylarımız Amerika’da Pilotluk eğitimlerini tamamladıkları takdirde; 45 saatlik ekstra uçuş zamanı, 7-9 Aylık zaman kazancı, 1 yerine 2 lisans, 3 yerine 51 havalimanına iniş tecrübesi, İngilizcelerini geliştirmek ve 15.000 ile  30.000 $ arası daha ucuza tüm eğitimlerini bitirip, dünyadaki tüm havayollarının kapısını çalabilirler.En iyi uçuş okulu: Pilot adayını en iyi yetiştiren ve gerekli standartlarda eğitim verip gönül rahatlığıyla dünyadaki tüm havayollarında çalışmasına imkan sağlayan ve almış olduğu ücretin hakkını fazlasıyla öğrencisine verendir.

Değerli pilot adayları lütfen ne pahasına olursa olsun verilen garantilere, teminatlara lütfen kanmayınız,  kendinizi gerçekten geliştirdikten sonra, göz kamaştıran logbook’unuzla aralayamayacağınız hiçbir kapının olmadığına öncelikle emin olmanız gerekmektedir.

Başarılar

 

Back to top