Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Our school

trenfrdeitknruYurt dışında eğitim programı seçmek her zamankinden çok daha kolay — ve zor –! Binlerce program seçeneği ile

her öğrenci kendi ihtiyacına yönelik programı bulacağından emin. Ama bunca sınırsız seçenek arasından doğru programı nasıl seçeceksiniz? İşte size yurt dışında eğitim macerasına atlamayı düşündüğünüzde ortaya çıkan birkaç genel soru:

Eğitim programını nasıl seçeceğim?

Eğer bir yüksekokul ya da üniversiteye kaydolduysanız, başlamak için en iyi yer kampüsünüzün yurt dışı eğitim ofisidir. Okulunuzun hangi programları sunduğunu, hangi önkoşul ve koşulların uygulandığını öğrenin. Kurumunuz tarafından yürütülen ya da resmi olarak kurumunuzca tanınan bir programı seçmek, yurt dışındaki deneyiminiz için akademik kredi edinmenin en iyi yoldur.

Size en uygun programı seçmek için, öncelikle eğitiminiz boyunca erişmek istediğiniz hedefleri belirlemeniz gerekir. Örneğin, bir dil mi öğrenmek istiyorsunuz? Öyleyse, derslerin kendi dilinizde verildiği ya da zamanınızın çoğunu kendi ülkenizden insanlarla geçireceğiniz bir programı seçmemelisiniz. Bir seyahat fırsatı mı arıyorsunuz? O zaman nispeten daha merkezi bir konumda, iyi toplu taşıma ağına sahip bir yerde sunulan bir program seçmek ve gezmek için bolca boş zaman olması sizin için önemli kriterler.

Ayrıca programın sunduklarının sizin derecenize veya eğitiminize nasıl bir katkı sağlayacağını da öğrenmelisiniz. Program ana dalınızla (eğer varsa) ilgili mi? Ana dalın ya da genel eğitimin gerekliliklerini karşılayacak dersler alabilecek misiniz? Program size kendi ülkenizde alma fırsatını bulamayacağınız dersler alma imkanı sunuyor mu? Deneyiminizi zenginleştirici müfredat dışı etkinlikler (örneğin, düzenli saha gezileri veya program öncesi dil odaklı yoğun dersler) sunuluyor mu?

Son olarak, kişisel özgürlük seviyenize ve yurt dışına çıkma ile ilgili rahatlığınıza bağlı olarak; uluslararası öğrenciler için sağlam oryantasyon çalışmaları ve kampüs içi destek hizmeti bulunan bir program seçmek isteyebilirsiniz.

Eğer hali hazırda kayıtlı bir öğrenci değilseniz, yurtdışı eğitim programları ve ilgili kitaplar ve makalelerin yer aldığı veri tabanı için yurt dışı eğitim kaynakları sayfamızı ziyaret edin:www.vistawide.com/studyabroad/study_abroad_resources.htm

Nerede yurt dışında eğitim almalıyım?

Nerede eğitim alacağınıza karar vermek, yurt dışı eğitim programını seçmek kadar önemli olmakla birlikte; büyük ölçüde kişisel faktörlere dayanır. Farklı faktörler, farklı insanlar için önemlidir. Eğer sizin için önemli olan derecenizle son derece bağlantılı olmaksa, o zaman ana dalınızla ilgili dersler sunan ve sınıf dışında da ilgilendiğiniz konu ile ilgili deneyimler kazanabileceğiniz, ana dalınızla doğal bağları bulunan bir yer seçmelisiniz. Eğer kişisel ya da mesleki nedenlerden dolayı ilginizi çeken özel bir dil varsa veya sadece kültürel mirasınızı (Almanca, İrlandaca, Çince…) daha yakından öğrenmek istiyorsanız, bu ülke seçeneklerini azaltmanıza yardımcı olabilir.

Türk öğrencilerin büyük çoğunluğu, bir Avrupa ülkesinde eğitim almayı tercih ediyor (çünkü istedikleri programlar buralarda son derece iyi sunuluyor). Ama daha az gidilen yerleri tercih etmenin de muhteşem avantajları var. Gelişmekte olan ülkeler global ekonomide giderek büyüyen bir rol oynamaya başladılar. Ve bunlardan birinde uzun süre bulunmak özgeçmişinizi son derece güçlü kılabilir. Aslında, herhangi bir yurt dışında eğitim deneyimi her hâlükârda iş ararken bir artı katacaktır.

Ayrıca unutmayın ki, büyük şehirler sayısız sosyal ve entelektüel fırsatlar sunarken, aynı zamanda çok daha kozmopolittirler. Daha ufak şehirlerde müfredat dışı etkinlikleriniz daha sınırlı görünebilir ancak buralarda geleneksel hayatı öğrenmeniz ve yerel halkla bağlantı kurmanız çok daha yüksek ihtimaldir.

Ne zaman yurt dışı eğitime gitmeliyim?

Her ne kadar öğrenciler genellikle ilk yıllarında yurt dışında eğitim alsalar da, eğitiminizin herhangi bir yılında da yurt dışında eğitime gitmek giderek artan bir imkan olmaya başladı. Ne zaman gideceğiniz kişisel etmenlere de bağlıdır. Örneğin eğer ana dalınız için önemli temel dersleri aldıktan sonra bir okula gitmek istiyorsanız, o zaman ikinci yılınızda yurt dışına çıkmak sizin için en uygunu olacaktır. Eğer yurt dışındayken akıcı konuşma edinmek istiyorsanız, bu gelişimi sağlamak için yurt dışına çıkmadan önce yeterli dil eğitimini almanız gerekir. Eğer halen bir ana dalınız yoksa ve eğitiminiz için henüz erkense, yeni ilgi alanlarınızı keşfetmek içi yurt dışına çıkmak harika bir yoldur.

Kendi kişisel durumunuzu ve ulaşmak istediğiniz hedeflerinizi göz önünde bulundurmak gitmek için en iyi zamanı belirlemenize yardımcı olur.

Yurt dışında ne kadar zaman eğitim almalıyım?

Araştırmalar kesin bir şekilde gösteriyor ki, ne kadar uzun süre kalırsanız; o kadar uzun süre kişisel, akademik ve mesleki deneyim kazanırsınız. Yurt dışında bir akademik yıl ya da sömestir, kişisel gelişim, akademik bilgi ve kariyer hazırlığı açısından en derin etkiyi bırakan kültürel deneyimi sunmaktadır. Ancak zamanlama ya da finansal konular uzun bir yurt dışı eğitimine izin vermiyorsa, eğitimin tümüne katılmaktansa kısa dönemli bir programa katılmak daha iyi olacaktır. Yaz programları çeşitli uzunluklarda sunulmaktadır ve geleneksel akademik takvimle çakışmamaktadır.

Yurt dışında bir sömestir ya da yıla karar vermeden önce, tüm seçeneklerinizi gözden geçirdiğinizden emin olun. Maddi yardım bulabilirsiniz ve yurt dışındayken derece programınıza yönelik ilerleme sağlayacağınız dersler alabilirsiniz. Yanlış varsayımların sizi yanlış yönlendirmesine izin vermeyin!

Programların hangi özellikleri önemli?

Bu soruya verilecek cevap büyük ölçüde hedeflerinize bağlı olmakla birlikte, sizlere hangi özelliklerin en uzun süreli faydalara sahip deneyimleri sağladığını söyleyebiliriz:

•    En az bir sömestır uzunluğundaki programlar.
•    Yurt dışında yaşamaya ve eğitime uyum sağlamanızı kolaylaştırıcı, iyi geliştirilmiş varış öncesi oryantasyon ve ülke içinde destek hizmetleri.
•    Okul içinde ve dışında yerel insanlar ile yoğun olarak iletişime geçmenize fırsat sağlayan program. Yerel bir aile ile kalmak ideal olabilir.
•    Dil gelişimi için sınırsız destek (eğer varsa). Eğer İngilizce konuşulmayan bir ülkedeyseniz, iyi bir program size seyahatiniz öncesi ve esnasında yoğun bir dil eğitimi sunacaktır.
•    Diğer derslerin İngilizce değil, yerel dilde verildiği eğitim (eğer varsa).
•    Sınıf dışında saha gezileri ve diğer kültürel aktiviteler için sayısız fırsatlar.
•    İyi programlar ülkenizden ayrılmadan önce size hangi dersleri, geldiğiniz kurumdaki derslerin kredilerine saydırabileceğiniz hakkında kesin bilgi verir.
•    İyi programlar eski ve güncel katılımcılar ile iletişim kurmanız ve soru sorarak ilk elden bilgi edinmenize olanak sunar.
Turkish student dergisinden alınmıştır.

Partner Ortaklarımız

Back to top